Współpraca z wykonawcą strony www – 7 porad, jak się do niej przygotować

Myślisz o swojej stronie www, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto 7 porad, które sprawią, że współpraca z wykonawcą strony www będzie łatwiejsza!

Patrycja Krajewska 19 lutego 2022

Współpraca z wykonawcą strony www - jak się do niej przygotować | Krajewscy.net

Udostępnij

No i nadszedł w końcu ten moment! Po wielu przemyśleniach i wątpliwościach w końcu zdecydowałeś/aś się na swoją stronę www! Pierwszy, najważniejszy krok już za Tobą 🙂

Przed Tobą kolejna decyzje do podjęcia. Jaką firmę wybrać do stworzenia Twojej wymarzonej strony internetowej? Co na tej stronie powinno być? Jaki jest jej cel? Kto jest Twoim idealnym klientem? Jak wygląda współpraca z wykonawcą strony www? Jakich materiałów będzie potrzebował, by stworzyć dla Ciebie odpowiednią witrynę?

Strona internetowa to świetne narzędzie marketingowe, które może Ci służyć latami. By tak właśnie było, musisz się odpowiednio przygotować do takiej inwestycji. Nie wystarczy, że wybierzesz pierwszego lepszego wykonawcę, dodasz przypadkowe zdjęcia i napiszesz teksty bez większego przemyślenia.

Co więc zrobić, aby współpraca z wykonawcą strony www przebiegła szybko i pomyślnie?

Oto 7 porad, które ułatwią Ci to zadanie.

1. Zastanów się kim jest Twój idealny klient

W pierwszym etapie przygotowań, musisz określić idealnego odbiorcę Twoich usług i produktów. Zamknij oczy i wyobraź sobie jedną, konkretną osobę. To właśnie Twój idealny klient!

Zastanów się, jaki jest jego styl życia? Co lubi robić w czasie wolnym? Z jakimi problemami musi się mierzyć? Ile ma lat i ile zarabia? Możesz nawet nadać mu imię 🙂 Proces ten nazywamy tworzeniem persony.

Pytania, które pomogą Ci stworzyć personę czyli idealnego klienta:

 • Jakiej jest płci?
 • Ile ma lat?
 • Gdzie pracuje i na jakim stanowisku? A może jest jeszcze uczniem?
 • Jakie ma miesięczne zarobki?
 • Czy ma rodzinę? Jeśli tak, jak dużą?
 • Jakie są jego zainteresowania?
 • Co robi w czasie wolnym?
 • Z jakimi problemami mierzy się na co dzień?
 • Jak możesz pomóc rozwiązać jego problemy?

Te wszystkie informacje przydadzą Ci się w późniejszych etapach np. przy ustalaniu wyglądu strony www i tworzeniu tekstów.

2. Określ cel Twojej strony internetowej

Określenie celu strony www to podstawa. Czy chcesz pozyskiwać nowe kontakty? A może chcesz edukować swoich klientów za pomocą bloga? Może chcesz sprzedawać produkty online albo stworzyć platformę e-learningową?

A może wcale nie potrzebujesz rozbudowanej strony www i wystarczy Ci prosta witryna, na której zamieścisz podstawowe informacje o Twoich usługach oraz dane kontaktowe?

Pamiętaj, że strony internetowej nie tworzysz tylko dla siebie. Przede wszystkim, witryna ta będzie służyć Twoim obecnym i potencjalnym klientom. Zastanów się zatem, jakich informacji potrzebuje idealny odbiorca Twoich usług lub produktów.

3. Stwórz plan strony www

Już wiesz, jaki jest cel Twojej strony. Super! Teraz przyszedł czas na to, by określić poziom rozbudowania witryny, ponieważ od tego będzie zależeć jej cena.

Przejrzyj strony internetowe swojej konkurencji i sprawdź, co się na nich znajduje. Wybierz kilka najlepszych i na tej podstawie ustal, jakie zakładki mają znaleźć się w menu Twojej strony www.

Następnie pomyśl, co powinno znaleźć się na każdej z nich. Tutaj również będą pomocne strony internetowe Twojej konkurencji. Przeczytaj informacje, które podają i oceń, co było dla Ciebie przydatne i wartościowe, a co zbędne.

Zastanów się, jakie jeszcze informacje chcesz przekazać swojemu idealnemu klientowi. Z jakimi problemami mierzy się najczęściej? Jak możesz mu pomóc je rozwiązać? Co zyska Twój idealny klient, dzięki współpracy z Tobą? Co jest Twoją mocną stroną? Jakie są zalety Twoich usług/produktów? W czym jesteś lepszy od innych firm z Twojej branży? Jaka jest Twoja misja?

Zapisz sobie wszystko w podpunktach. Te informacje pomogą Ci później lepiej opisać swoją ofertę. Nie musisz od razu pisać elaboratów. Po jakimś czasie zapisane słowa, same ułożą się w zdania w Twojej głowie.

4. Pomyśl o wyglądzie swojej strony www

W kolejnym etapie zastanów się nad wyglądem swojej strony internetowej. Pomyśl, jaki styl i kolory najlepiej pasują do Ciebie i Twojej działalności? Czy ten styl będzie się również podobał Twojemu idealnemu klientowi?

Poszukaj inspiracji w Internecie. My zawsze korzystamy z portali: Dribbble, Behance i Pinterest. Tam znajdziesz mnóstwo inspiracji na strony internetowe, logo, wizytówki itp.

5. Wybierz domenę, hosting/serwer i certyfikat SSL

Każda strona internetowa musi posiadać swoją domenę oraz hosting lub serwer.

Serwer

To specjalnie skonfigurowany komputer, który działa bez przerwy i umożliwia udostępnianie danych zawartych na stronach internetowych. Jest on odpowiedni dla bardzo rozbudowanych stron www, serwisów i potrali internetowych oraz bardzo dużych sklepów online.

Hosting

To udostępnianie przestrzeni na serwerze. Najprościej mówiąc, jest to niewielka część serwera, którą rezerwujesz dla swojej witryny. Jest on odpowiedni dla prostych stron internetowych, blogów i małych sklepów online.

Domena

To adres Twojej strony internetowej. Zanim wybierzesz nazwę dla swojej marki, koniecznie sprawdź czy jest wolna. Możesz to sprawdzić na stronie SEO HOST w zakładce Domeny.

Certyfikat SSL

SSL czyli Secure Socket Layer to protokół sieciowy do szyfrowania danych w Internecie. Gwarantuje poufność wszystkich informacji przesyłanych między serwerem a przeglądarką. Chodzi tutaj o wszelkie dane, które użytkownik zostawia na Twojej stronie www np. poprzez formularz kontaktowy lub w czasie zakupu produktu.

Jeśli nie masz zainstalowanego certyfikatu SSL, Twoja strona www będzie oznaczona w przeglądarce jako NIEZABEZPIECZONA (informacje o tej treści pojawi się przy adresie strony www). Taka strona będzie wzbudzać wątpliwości i obawy wśród użytkowników. Będzie też niżej pozycjonowana w wyszukiwarkach. Jeśli na stronie internetowej jest zainstalowany certyfikat SSL, przy adresie zobaczysz kłódkę.

Sprawdź dokładnie wszystkie koszty domeny i hostingu/serwera

Na rynku jest mnóstwo firm, które oferują zakup domeny i usługi hostingowe/serwerowe. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź dokładnie wszystkie koszty. Czasami podana cena dotyczy tylko samego hostingu, a potem się okazuje, że musisz dodatkowo zapłacić za pocztę firmową czy certyfikat SSL. Sprawdź również cenę odnowienia domeny po 1. roku. Często firmy oferują wykupienie domeny w bardzo niskiej cenie, by po roku podnieść ceny do kilkuset za odnowienie.

My ze swojej strony możemy polecić usługi firmy SEO Host. W ofercie tej firmy znajdziesz bardzo atrakcyjne ceny domen (również za odnowienie) oraz hostingu/serwera z bezpłatnym certyfikatem SSL. Z naszym kodem rabatowym krajewscy uzyskasz 10% zniżki na zakup hostingu lub serwera.

Dlaczego warto mieć hosting/serwer i domenę na swoje nazwisko

Niektórzy wykonawcy stron www udostępniają swój serwer w cenie zlecenia. My uważamy, że każdy właściciel strony internetowej powinien posiadać hosting/serwer na swoje nazwisko i opłacać te usługi osobiście.

Słyszeliśmy już dużo historii od naszych klientów, którzy mieli swoją stronę „u kogoś” na serwerze lub hostingu, a później się okazywało, że dana osoba zapomniała opłacić usługę, przestała robić strony www lub po prostu nie ma z nią kontaktu.

W takiej sytuacji, jeśli usługa serwerowa lub hostingowa nie zostanie opłacona na czas, strona zniknie z Internetu i możesz mieć ogromne problemy, by ją odzyskać. Uważamy, że nie ma sensu ryzykować.

Jeśli zapomniałeś/aś opłacić domenę w terminie, zostanie ona wyłączona i trafi na 30 dni (w przypadku domeny z rozszerzeniem .pl) do kwarantanny. W tym czasie możesz ją odzyskać. Niestety ponowne wykupienie z kwarantanny będzie droższe niż standardowa cena. Jeśli po 30 dniach nie zapłacisz za usługę, domena trafi z powrotem do ogólnej puli i każdy będzie mógł ją wykupić na swoje potrzeby.

Jeśli nie wiesz, jaki hosting/serwer i domena będą dla Ciebie najlepsze, poproś o radę wykonawcę strony www. My zawsze doradzamy, a nawet zajmujemy się zamówieniem tych usług. Klientowi przesyłamy faktury do opłacenia, dane logowania do panelu zarządzania, a na koniec współpracy, podczas szkolenia online z obsługi strony www, tłumaczymy, jak obsługiwać wykupiony hosting/serwer i domenę.

6. Przygotuj materiały na stronę internetową

By Twoja strona www prezentowała się profesjonalnie musisz zadbać o kilka istotnych rzeczy.

Logo i identyfikacja wizualna

Nowoczesne logo i spójna identyfikacja wizualna podnosi wiarygodność każdej firmy i wpływa na jej rozpoznawalność. Strona internetowa powinna współgrać z innymi materiałami reklamowymi Twojej marki: wizytówką, ulotkami, plakatami czy logo.

Jeśli posiadasz już określoną identyfikację wizualną

To będzie wytyczna do stworzenia projektu graficznego strony www. Przekaż wykonawcy księgę znaku (jeśli ją masz) lub podstawowe elementy identyfikacji:

 • logo w formacie wektorowym,
 • kolory firmowe,
 • font, którego używasz w innych materiałach reklamowych,
 • slogan/hasło firmowe (jeśli posiadasz).

Jeśli nie masz jeszcze identyfikacji wizualnej

Dopiero startujesz ze swoją firmą? A może Twoja identyfikacja wizualna jest już przestarzała i przy okazji strony www, chcesz ją odświeżyć? Najlepiej jeśli wybierzesz wykonawcę, który również zajmuje się projektowaniem logo i innych materiałów graficznych.

Dzięki temu oszczędzisz cenny czas, ponieważ nie będziesz musiał/a szukać kolejnej firmy, która zajmie się realizacją zlecenia.

Chętnie pomożemy Ci i stworzymy identyfikację wizualną dla Twojej marki. Realizujemy projekty logo, wizytówek, grafik do mediów społecznościowych, papieru firmowego, plakatów i innych materiałów graficznych. Wypełnij formularz wyceny już teraz!

Poniżej 3 przykłady logo, które stworzyliśmy dla naszych klientów.

Zdjęcia, grafiki i wideo

Bardzo istotnym elementem każdej strony www są fotografie i grafiki. Zadbaj o dobre zdjęcia zrobione przez profesjonalnego fotografa. Zwłaszcza, jeśli jesteś twarzą swojej firmy np. radcą prawnym. Takie fotki przyciągają uwagę klientów i tworzą profesjonalny wizerunek firmy. Ludzie uwielbiają oglądać zdjęcia innych ludzi. Wystarczy wspomnieć o sile Instagrama, którego sukces opiera się głównie na zdjęciach dodawanych przez użytkowników.

Jeśli nie masz żadnych zdjęć i grafik, możesz skorzystać z bezpłatnych lub płatnych stocków. Zawsze zwracaj uwagę na licencję, by mieć pewność, że możesz ich użyć na swojej stronie www.

My oferujemy zdjęcia i grafiki z opłaconego przez nas stocka w cenie strony internetowej. A jeśli chcesz mieć indywidualne grafiki czy ilustracje, możemy je dla Ciebie zaprojektować.

Jeśli posiadasz ciekawe filmiki albo prowadzisz kanał na YouTube, koniecznie pochwal się tym na stronie internetowej!

Teksty na stronę www

Masz już plan strony i pomysły na teksty zapisane w podpunktach. Teraz przyszedł czas, by zapisane słowa zamienić w pełne zdania. Pamiętaj, że dobry tekst sprawi, że potencjalni klienci lepiej poznają Ciebie i Twoją ofertę, co w konsekwencji przyniesie więcej zapytań o Twoje usługi i lepszą sprzedaż.

Poza tym, strona internetowa, która zawiera teksty z odpowiednimi frazami kluczowymi, zajmuje wyższe pozycje w Google. A to oznacza większy, darmowy ruch na Twojej stronie www.

Jeśli nie masz głowy do pisania, albo zwyczajnie nie lubisz tego robić, możesz zlecić stworzenie tekstów na swoją stronę copywriterowi.

My również zajmujemy się pisaniem tekstów na zlecenie. Na podstawie Twoich wytycznych stworzymy teksty SEO na stronę www, sklep online i na bloga. Skorzystaj z naszego formularza online i zamów wycenę już teraz.

7. Wybierz odpowiedniego wykonawcę strony www

To najważniejszy moment! Od tej decyzji będzie zależeć to, jak będzie wyglądać i działać Twoja strona internetowa!

Na rynku działa mnóstwo firm, agencji i freelancerów, którzy oferują strony www, a rozstrzał cenowy może przyprawić o zawrót głowy.

Ceny zaczynają się od kilkuset złotych i właściwie nie ma górnej granicy. Pamiętaj, że najczęściej „tanio” nie oznacza „dobrze”. Mieliśmy już klientów, którzy skusili się na niską cenę, a po kilku miesiącach zaczęły się pojawiać pierwsze problemy. A problemy zawsze oznaczają dodatkowe koszty.

Ostateczna cena strony internetowej zależy od:

 • tego, czy strona www powstanie na gotowym, powtarzalnym szablonie, którego może użyć każdy, czy może wykonawca stworzy indywidualny projekt graficzny, który wyróżni Twoją markę na tle konkurencji i zapadnie w pamięć Twoim potencjalnym odbiorcom;
 • poziomu rozbudowania i skomplikowania strony internetowej;
 • technologii, w jakiej zostanie zbudowana;
 • wiedzy i doświadczenia wykonawcy;
 • kosztu prowadzenia działalności i narzędzi, których wykonawca używa do wykonania zlecenia;
 • ilości czasu potrzebnego do stworzenia finalnego produktu.

Jak zatem wybrać właściwą osobę, by później nie żałować? Poniżej kilka wskazówek.

Sprawdź portfolio

To podstawa przy wyborze wykonawcy! Nigdy nie wierz na słowo, że ktoś robi niesamowite strony internetowe. Poproś o portfolio i sam oceń, czy faktycznie tak jest. Jeśli tego nie zrobisz, współpraca z wykonawcą strony www i efekt końcowy może Cię niemile zaskoczyć.

Dowiedz się, czy dana osoba buduje strony www na gotowym szablonie czy tworzy indywidualny projekt graficzny.

My lubimy się wyróżniać i to samo proponujemy naszym klientom 🙂 Dlatego wszystkie nasze strony tworzymy na podstawie autorskiego projektu. Nasze portfolio możesz zobaczyć tutaj.

Sprawdź opinie o współpracy z danym wykonawcą

By współpraca z wykonawcą strony www przebiegła bezproblemowo, upewnij się, że dana osoba jest godna zaufania i przeczytaj rekomendacje innych klientów.

Jeśli wykonawca nie ma żadnych publicznych referencji np. na swojej stronie internetowej, profilu na Facebooku czy w Google, to tak naprawdę nie wiesz, czego się spodziewać po takiej współpracy.

Jesteśmy członkami grup na Facebooku, w których ludzie szukają wykonawców stron internetowych. Widzieliśmy już wiele postów informujących o tym, że ktoś został oszukany. Najczęściej po wpłacie zaliczki współpraca z wykonawcą strony www kończyła się, a kontakt z taką osobą się urywał. My też mieliśmy takich klientów.

No cóż, sposobów na oszustwo są dzisiaj setki! W końcu każdy może założyć sobie profil na takim portalu z wymyślonym nazwiskiem i przypadkowym zdjęciem i naciągać innych.

My do każdej strony www podchodzimy z pasją i dużym zaangażowaniem. Ale nie musisz nam wierzyć na słowo! Po prostu sprawdź opinie o współpracy z nami tutaj 🙂

Sprawdź, jak szybko dana firma/osoba odpisuje na wiadomości

Jeśli kontaktujesz się z wykonawcą poprzez Messenger czy wiadomości e-mail, zwróć uwagę, jak szybko otrzymujesz odpowiedź na swoje zapytania. Jeśli ktoś odpowiada Ci po kilku dniach lub po tygodniu, istnieje możliwość, że tak samo będzie podchodzić do realizacji Twojego zlecenia, a współpraca z wykonawcą strony www będzie się ciągnąć w nieskończoność.

Zapytaj, w jakim systemie wykonawca zbuduje stronę www

Najbardziej popularnym systemem na świecie jest system WordPress. Jest on intuicyjny i prosty w obsłudze, nawet dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze stronami internetowymi. Ma też bardzo wiele dodatków, dzięki którym w każdej chwili można rozbudować stronę o dodatkowe funkcjonalności. Poza tym, wyszukiwarka Google również lubi WordPress, co ułatwia pozycjonowanie witryny.

Jeśli wykonawca chce zbudować stronę w innym systemie, dowiedz się w jakim. Jeśli ten system będzie mało znany, a na Twojej stronie www pojawią się problemy, będziesz miał/a ograniczone możliwości naprawy.

Wykonawca strony www może wtedy wycenić naprawy na duże kwoty, a Ty nie będziesz miał/a pola manewru i wyjścia.

Właśnie dlatego my korzystamy z systemu WordPress, bo to najbezpieczniejsza opcja!

Zadawaj pytania

Kto pyta, nie błądzi. Jeśli wykonawca jest profesjonalistą będzie potrafił wytłumaczyć Ci każde zagadnienie, pokaże Ci najlepsze rozwiązania i doradzi, co będzie najkorzystniejsze dla Twojego biznesu.

Zapytaj o warunki współpracy i formę płatności

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapytaj o sposób płatności i warunki współpracy. Najpewniejsza jest współpraca z zarejestrowaną firmą lub osobą, z którą podpiszesz umowę o dzieło czy zlecenie. W razie problemów, zawsze masz podkładkę i możesz dochodzić swoich praw. Największe ryzyko istnieje w przypadku osób, z którymi umawiasz się na słowo.

Podsumowanie: współpraca z wykonawcą strony www – jak się do niej przygotować

No i dotarliśmy na sam koniec! Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jak widzisz, odpowiednie przygotowanie jest kluczowe, by współpraca z wykonawcą strony www przebiegła sprawnie i pomyślnie.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać proces tworzenia strony www, przeczytaj ten wpis:
Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej

Zdaję sobie sprawę, że inwestycja w stronę internetową, wiąże się nie tylko z kosztami, ale mnóstwem czasu, którego każdy z nas ma coraz mniej.

Dlatego do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i z empatią. Słuchamy, doradzamy, szukamy rozwiązań. O każdym etapie współpracy informujemy na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z każdym klientem, często też po zakończeniu współpracy.

Pracujemy kompleksowo, byś nie musiał/a tracić czasu na poszukiwania innych firm do stworzenia logo, grafik czy tekstów. Możesz na nas liczyć!

Zapoznaj się z naszą ofertą już teraz! Wypełnij formularz wyceny swojego projektu i prześlij go do nas. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych 🙂

cele

Przedstaw swoje cele, a my zajmiemy się
ich realizacją!

Przeczytaj też

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.

Skontaktuj się