Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej

Skuteczna strona www to efekt kilkudziesięciu godzin pracy i wiedzy zdobywanej latami. Dowiedz się, jak wygląda proces tworzenia strony internetowej.

Patrycja Krajewska 17 lutego 2022

Poradnik krajewscy.net | Projektowanie strony www Wordpress czyli jak wygląda proces tworzenia strony internetowej

Udostępnij

Każdy z nas codziennie przegląda dziesiątki lub nawet setki stron internetowych. Najchętniej odwiedzamy te, które mają ładny, przejrzysty wygląd i mają dobrze zbudowaną nawigację, dzięki której z łatwością poruszamy się po stronie i znajdujemy interesujące nas informacje.

Dlaczego jedne strony www prezentują się lepiej, a inne gorzej? Wszystko zależy od tego, jak wygląda proces tworzenia strony internetowej.

Skuteczne witryny, które przyciągają uwagę i zapadają w pamięć, to efekt przynajmniej kilkudziesięciu godzin pracy i dużej wiedzy zdobywanej latami.

Dlatego w tym artykule przedstawię wszystkie etapy, które stosujemy razem z Dawidem, gdy tworzymy piękną i funkcjonalną stronę internetową UI/UX.

Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej

1. Określamy cel i poziom rozbudowania strony www

Zanim skontaktujesz się z nami lub innym wykonawcą strony www, zastanów się, jaki cel ma spełniać Twoja witryna. Chcesz sprzedawać produkty? Pozyskiwać kontakty? A może chcesz tylko zaprezentować swoją ofertę?

Teraz musisz określić poziom rozbudowania strony www. Zastanów się jakie informacje przekażesz użytkownikom. Stwórz wstępny plan strony i rozpisz na kartce wszystkie zakładki, które mają się znaleźć w menu. Pomyśl, jakie treści powinny znaleźć się na każdej z nich. Jeśli brakuje Ci pomysłu, sprawdź, o czym pisze Twoja konkurencja i zainspiruj się!

Gdy już ustalisz podstawowe rzeczy, odezwij się do nas. Możesz opisać nam swoje potrzeby w wiadomości e-mail lub wypełnić wstępny brief, który znajduje się na naszej stronie www.

Brief to dokument niezbędny do wyceny zlecenia i dalszych prac projektowych. Zadajemy w nim pytania dotyczące zawartości strony, poziomu jej rozbudowania i wyglądu.

Nasz brief jest cały czas dostępny online i możesz go wypełnić nawet teraz 🙂 Zrobisz to tutaj.

Po udzieleniu odpowiedzi i przesłaniu formularza, dokonujemy wyceny w ciągu 48h. Wycenę przesyłamy na podany adres e-mail. W wiadomości poinformujemy Cię o szczegółach naszej oferty i warunkach współpracy.

2. Akceptacja oferty i warunków współpracy + wpłata zaliczki

Po akceptacji oferty i warunków współpracy, wystawiamy fakturę VAT na 50% wartości zlecenia. Płatność traktujemy jako zaliczkę i pobieramy ją przed rozpoczęciem współpracy.

Dzięki zaliczce mamy pewność, że jesteś w 100% zdecydowany na stronę www. Poza tym, takie rozwiązanie jest korzystne również dla Ciebie. Zdajemy sobie sprawę, że łatwiej jest zapłacić mniejszą kwotę dwukrotnie, niż jeden raz pełną opłatę 😉 Po wpłacie zaliczki skontaktujemy się z Tobą i ustalimy pozostałe kwestie.

3. Materiały na stronę i dane dostępowe

W tym etapie poprosimy Cię o przygotowanie wszystkich materiałów, które będą potrzebne na stronę www: logo, zdjęcia, grafiki i teksty. Poza tym, będziemy potrzebować również dane dostępowe do hostingu, domeny i starej strony internetowej (jeśli posiadasz).

Hosting i domena

Jeśli nie masz jeszcze domeny i hostingu, to chętnie Ci doradzimy i pomożemy w zakupie. A jeśli już masz wykupione obie usługi, skonfigurujemy je pod Twoją nową stronę internetową.

Jeśli nie posiadasz jeszcze logo, możesz je u nas zamówić za dodatkową opłatą. Projekt wykonamy przed rozpoczęciem prac nad stroną, ponieważ to od niego może zależeć jej wygląd. W cenie zlecenia na logo oferujemy minimum 3 propozycje i poprawki do wybranego projektu. Poza tym, projektujemy również wizytówki, grafiki do mediów społecznościowych i inne materiały graficzne.

Zdjęcia

Jeśli nie masz swoich zdjęć lub masz ich za mało, wykorzystamy na stronie www fotki z opłaconego przez nas banku zdjęć freepik.com i banku ikon flaticon.com. Użyjemy na stronie www tyle zdjęć, grafik i ikon, ile będzie potrzeba – bez limitów! 🙂

Teksty

Jeśli nie masz czasu przygotować tekstów na stronę internetową, możemy się tym zająć za dodatkową opłatą. Przygotujemy wtedy plan wszystkich treści, przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad i na podstawie udzielonych informacji stworzymy teksty sprzedażowe, które wspomogą pozycjonowanie Twojej strony www w wyszukiwarce Google.

4. Indywidualny projekt graficzny

W tym momencie rozpoczyna się namacalny proces tworzenia strony internetowej. Szukamy inspiracji, analizujemy strony www konkurencji, tworzymy układ strony i nawigację, rozmieszczamy teksty, grafiki i zdjęcia. Dobieramy czcionki i kolory.

Chcemy by Twoja strona internetowa wyróżniała się na tle konkurencji, dlatego tworzymy indywidualny projekt graficzny zgodnie z najnowszymi trendami UX/UI.

Następnie przesyłamy go Tobie. Wszystkie poprawki do projektu wprowadzamy aż do momentu, gdy w pełni zaakceptujesz zaproponowany przez nas projekt. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja strona internetowa będzie wyglądała tak, jak sobie wymarzysz 🙂

5. Budowa strony www

Proces tworzenia strony internetowej przechodzi do kolejnego etapu. Po akceptacji projektu graficznego, rozpoczynamy budowę strony www w systemie WordPress, przy pomocy wtyczki Elementor Pro.

To najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap naszej współpracy. W tym czasie zaprogramujemy wszystkie funkcjonalności, zbudujemy nawigację strony oraz dostosujemy system zarządzania treścią. Podsumowując: projekt graficzny przeniesiemy na Twój serwer. Przedstawimy Ci gotową stronę internetową do akceptacji, a jeśli będzie potrzeba, wprowadzimy poprawki.

6. Optymalizacja strony www + testy

Po ostatecznej akceptacji gotowej strony www, zoptymalizujemy ją pod kątem szybkości ładowania, dostosujemy pod SEO i dodamy narzędzia analityczne i statystyczne: Google Analytics i Google Search Console.

Następnie przeprowadzimy testy wszystkich funkcjonalności, by sprawdzić, czy strona działa prawidłowo. Gdy wszystko będzie ok, wystawimy fakturę VAT na pozostałą kwotę zlecenia.

Po opłaceniu przekażemy Ci wszystkie dane dostępowe do strony internetowej. Od teraz jest w całości Twoja i masz co do niej pełnię praw autorskich. W tym momencie kończymy proces tworzenia strony internetowej.

7. Szkolenie online z obsługi strony www

Na koniec przeprowadzimy z Tobą szkolenie online, podczas którego wytłumaczymy Ci m.in. jak obsługiwać stronę www, jak aktualizować system, wtyczki i motywy oraz jak dodawać nowe teksty i zdjęcia. Takie szkolenie możesz sobie nagrać i w każdej chwili odtworzyć ponownie, gdy czegoś zapomnisz.

Udzielimy Ci również gwarancji na poprawne działanie strony www na 12 miesięcy. To wystarczający czas, by upewnić się, że wszystko działa, jak należy 🙂

Udzielamy również wsparcia po współpracy. Zawsze pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi klientami i chętnie pomagamy w zarządzaniu stroną. Bardziej skomplikowane działania oraz rozbudowę strony internetowej wyceniamy indywidualnie.

Możemy również za dodatkową opłatą zająć się bieżącą administracją Twojej strony, która obejmuje aktualizację systemu, dodawanie nowych wpisów na bloga czy produktów w sklepie itp.

Proces tworzenia strony internetowej – podsumowanie

Jak widzisz, proces tworzenia nowoczesnej strony internetowej UI/UX jest dość czasochłonny i wymaga specjalistycznej wiedzy. W zależności od poziomu rozbudowania strony www, termin realizacji to od dwóch do sześciu tygodni.

Jeśli chcesz, by Twoja strona www była estetyczna, poprawnie zbudowana i wyróżniała się na tle konkurencji, musisz podjąć właściwą decyzję przy wyborze firmy, która tę witrynę stworzy.

By lepiej przygotować się do współpracy z wykonawcą strony www, przeczytaj ten wpis: Współpraca z wykonawcą strony www – 7 porad, jak się do niej przygotować

Wybierając naszą firmę masz pewność, że wykonamy porządną pracę, która przyniesie Ci realne korzyści! Strony www, które tworzymy wyglądają profesjonalnie, są przejrzyste i działają bez zarzutu. O wysokiej jakości naszych usług świadczą same pozytywne opinie naszych klientów!

Zatem zapraszamy serdecznie do kontaktu. Przedstaw nam swoje cele, a my zajmiemy się ich realizacją 🙂 Zamów wycenę swojego projektu już teraz!

cele

Przedstaw swoje cele, a my zajmiemy się
ich realizacją!

Przeczytaj też

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.