7 narzędzi do projektowania i budowy stron www, których używamy w codziennej pracy

Poznaj 7 narzędzi do projektowania i budowy stron www, dzięki którym tworzymy piękne, funkcjonalne i skuteczne witryny dla naszych klientów.

Patrycja Krajewska 18 lutego 2022

Poradnik krajewscy.net | 7 narzędzi do projektowania i budowy stron www, których używamy w codziennej pracy

Udostępnij

Piękna, funkcjonalna i skuteczna strona www to efekt przynajmniej kilkudziesięciu godziny pracy i dużej wiedzy zdobywanej latami. Ale to nie jedne elementy, które wpływają na jakość danej strony internetowej.

Do stworzenia takiej strony niezbędne są również odpowiednie narzędzia. Niektóre z nich są całkowicie darmowe, a za inne trzeba zapłacić niemałe pieniądze.

Dzisiaj przedstawię 7 narzędzi do projektowania i budowy stron www, których używamy na co dzień w naszej firmie.

Lista 7 narzędzi do projektowania i budowy stron www:

1. WordPress CMS czyli system zarządzania treścią

To najpopularniejszy i najbardziej rozwinięty CMS na świecie. CMS (ang. Content Management System), czyli system do zarządzania treścią stron internetowych. WordPress jest systemem, którego funkcjonalność można dowolnie rozszerzać, dzięki tysiącom dedykowanych do niego wtyczek. Poza tym, zawiera darmowe szablony, których może użyć każdy na swojej stronie www. To wszystko sprawia, że mamy nieograniczone możliwości w budowaniu strony internetowej

System WordPress ma bardzo prosty i intuicyjny panel zarządzania treścią. Nie musisz znać programowania czy kodowania, by samodzielnie wprowadzić zmiany na stronie internetowej np. dodać nowy wpis na bloga czy dołączyć nowe zdjęcia do galerii.

Poza tym, WordPress bardzo lubi się z Google – najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. A to oznacza, że strona www oparta na WordPressie jest łatwiejsza w pozycjonowaniu.

Więcej o systemie WordPress dowiesz się tutaj.

2. Elementor Page Builder PRO czyli wtyczka do budowy strony internetowej

Elementor PRO to płatna wtyczka do WordPressa. To tzw. page builder, dzięki któremu możemy wprowadzać zmiany w wyglądzie strony internetowej w intuicyjny i szybki sposób. Działa na zasadzie drag-and-drop (pol. przeciągnij i upuść). Daje możliwość stworzenia wyglądu graficznego dla całej strony internetowej.

Dostępna jest również bezpłatna wtyczka Elementora. Niestety nie daje ona takich możliwości, jak jej płatna wersja.

Koszt wtyczki Elementor PRO:

 • dla jednej strony internetowej 49$ za rok;
 • my korzystamy z opcji dla 100 stron www, która aktualnie kosztuje 499$ rocznie.

Więcej o wtyczce Elementor dowiesz się tutaj.

3. Adobe XD czyli program do projektowania wyglądu strony www

To program do projektowania interaktywnych prototypów stron internetowych i aplikacji mobilnych. Korzystają z niego głównie graficy komputerowi i specjaliści od UI (User Interface) oraz UX (User Experience). Jego zaletą jest dość intuicyjna obsługa.

W Adobe XD projektujemy indywidualny wygląd każdej strony internetowej. Dzięki niemu, możemy w szybki i intuicyjny sposób rozplanować poszczególne elementy.

Adobe XD jest jednym z kilku programów firmy Adobe, z których korzystamy. Poza tym, używamy:

 • Photoshop do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej,
 • Lightroom do edycji zdjęć,
 • Illustrator do tworzenia i edycji grafiki wektorowej.

Sam program Adobe XD kosztuje 12,29 € miesięcznie, a cały pakiet programów Adobe 61,49 € miesięcznie.

Więcej o Adobe XD dowiesz się tutaj.

4. Freepik i Flaticon czyli banki zdjęć, grafik i ikon

Freepik to bank wysokiej jakości zdjęć i grafik. Korzystamy z niego, gdy klient nie posiada swoich zdjęć na stronę www lub ma ich za mało.

Każdy może skorzystać z Freepika w jego bezpłatnej wersji. Jednak wtedy należy podać autora danej grafiki lub zdjęcia. My korzystamy z płatnej wersji, która aktualnie kosztuje 89,99 € za 1 rok. Dzięki temu, możemy używać zdjęć i grafik w celach komercyjnych, bez konieczności podawania autora.

Więcej o Freepik dowiesz się tutaj.

Kolejnym bankiem, z którego korzystamy jest Flaticon. Są tam tysiące ikon, które wykorzystujemy na stronach internetowych lub w innych projektach graficznych. I tak jak w przypadku Freepika, możesz używać ikon bezpłatnie (wtedy musisz wskazać autora ikony) lub zapłacić 89,99 € rocznie za korzystanie z licencji komercyjnej (bez podawania autora).

Więcej o Flaticon dowiesz się tutaj.

5. Rank Math czyli wtyczka SEO do optymalizacji WordPressa

Kolejnym z 7 narzędzi do projektowania i budowy stron www jest Rank Math.

Mimo, że system WordPress już sam w sobie jest dobrze zoptymalizowany pod wyszukiwarki, to możemy to zrobić lepiej właśnie przy pomocy dodatkowej wtyczki do SEO (ang. Search Engine Optimization). Rank Math pozwala m.in. na optymalizację i analizę treści strony www pod SEO czy stworzenie opisu witryny dla Google czy Facebooka.

My korzystamy z bezpłatnej wersji wtyczki. Jest też wersja PRO, która kosztuje od 59 $ rocznie (za jedną stronę) do 499 $ rocznie (dla 500 stron www).

Więcej o Rank Math dowiesz się tutaj.

6. Google Search Console czyli narzędzie do optymalizacji i indeksowania witryny w Google

Narzędzie, z którego powinien korzystać każdy twórca stron internetowych. Jego brak spowoduje, że optymalizacja strony www będzie nieskuteczna.

Google Search Console to bezpłatne narzędzie udostępnione przez firmę Google. Pozwala na skuteczne zarządzanie funkcją wyszukiwania Twojej strony www w wyszukiwarce Google.

Znajdziesz tam wiele raportów, które pozwolą Ci lepiej zarządzać Twoją witryną. Dowiesz się m.in.:

 • jak wygląda Twoja strona www w Google,
 • którą średnią pozycję zajmuje Twoja witryna,
 • pod jakimi frazami kluczowymi wyświetla się Twoja strona internetowa,
 • ile osób trafia na Twoją stronę www z Google,
 • jak wygląda stan indeksowania Twojej witryny i jakie błędy występują w witrynie.

Google Search Console możemy zintegrować z kolejnym narzędziem od Google, które poznasz poniżej.

Więcej o Google Search Console dowiesz się tutaj.

7. Google Analytics czyli narzędzie do statystyk stron www

Google Analytics to kolejne darmowe narzędzie firmy Google, które instalujemy na każdej stronie naszego klienta. Służy do bieżącej analizy ruchu użytkowników na stronie i bada ich zachowania.

Dzięki niemu, wiemy m.in.:

 • ile osób odwiedziło naszą stronę,
 • w jaki sposób trafili na stronę,
 • z jakiej lokalizacji pochodzą,
 • ilu jest stałych a ilu nowych czytelników,
 • z jakich urządzeń korzystają (komputer, telefon czy tablet),
 • które podstrony odwiedzają najczęściej.

Te informacje pozwalają badać na bieżąco skuteczność działań marketingowych i informują nas, które treści są najbardziej interesujące dla użytkowników.

Więcej o Google Anatylics dowiesz się tutaj.

Podsumowanie: 7 narzędzi do projektowania i budowy stron www

Strona internetowa to ekosystem, który łączy w sobie jeszcze więcej programów i narzędzi. Nie jestem w stanie opisać wszystkich, ponieważ każda strona www jest inna i wymaga różnych funkcjonalności.

7 narzędzi do projektowania i budowy stron www, które przedstawiłam w tym artykule to taka podstawa, która nigdy się u nas nie zmienia.

Jeśli jesteś zainteresowany/a stworzeniem własnej strony internetowej samodzielnie, ta wiedza na pewno Ci się przyda. Pomocny będzie też artykuł: Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej

A jeśli wolisz, by ktoś inny stworzył stronę www dla Ciebie, polecamy się! Wypełnij formularz wyceny swojego projektu już teraz. Chętnie Ci pomożemy! 🙂

cele

Przedstaw swoje cele, a my zajmiemy się
ich realizacją!

Przeczytaj też

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.

Skontaktuj się